اخبار نفت و انرژی
 • رویترز: نفتکش ایرانی به‌سوریه رسید

  محموله گازوئیل صادراتی در راه ‌لبنان

  دنیای اقتصاد: سرویس آنلاین ردیابی محموله‌های نفتی (TankerTrackers.com) روز سه شنبه اعلام کرد که تایید بصری دارد که یک نفتکش ایرانی در بندر ‌بانیاس سوریه که مقصدش کشور همسایه یعنی لبنان است، در حال تخلیه گازوئیل بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت در توئیتر خود با اشاره به‌تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه دولت ایران اعلام کرد: «این نفتکش که به‌دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند مستقیم از طریق دریا به‌لبنان برسد، در عوض به ‌بانیاس سوریه رفت تا محموله از مسیر زمینی به‌لبنان برسد.» سوریه نیز تحت‌تحریم‌های ایالات‌متحده است، بنابراین چیزی برای از دست دادن به‌دلیل دریافت نفت ندارد.

  تنکرترکرز افزود که برای حمل بار به‌لبنان به‌۱۳۱۰ تریلر سوخت رسان نیاز است و این محموله را ۳۳ هزار تن گازوئیل تخمین زده است. سید‌حسن نصرالله، رهبر جنبش حزب الله لبنان، دوشنبه گفت اولین کشتی حامل نفت کوره ایران برای کمک به‌لبنان که در بحران مالی به‌سر می‌برد، یکشنبه در سوریه پهلو گرفت و محموله باید تا پنج‌شنبه به‌لبنان برسد.

  وی افزود که نفتکش دوم که حامل نفت کوره است در چند روز آینده وارد بندر بنی یاس سوریه می شود و کشتی سوم و چهارم نیز به‌ترتیب حامل بنزین و نفت‌کوره هستند.

  زندگی روزمره در لبنان با کمبود سوخت تقریبا فلج شده است زیرا این کشور فاقد ارز لازم برای تامین هزینه آن است. شرکت برق دولتی لبنان تنها به صورت حداقلی برق تولید می کند و به ‌این ترتیب، کسب و کارها و خانوارها را تقریبا به ‌ژنراتورهای کوچک و خصوصی که با نفت‌کوره کار می کنند، وابسته کرده است.

  بحران مالی ۹۰‌درصد از ارزش پوند لبنان را از سال ۲۰۱۹ از بین برد، قیمت مواد غذایی را بیش از ۵۵۰‌درصد افزایش داد و سه‌چهارم مردم را به‌فقر کشاند. بانک‌جهانی این بحران را یکی از عمیق ترین رکودهای تاریخ معاصر نامیده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی